Brelok filcowany na sucho - DIY

Witam Kochani czwartkowo :) Chciałabym Wam pokazać dziś krótki tutorial przedstawiający wykonanie filcowanego na sucho breloczka do kluczy. Mam nadzieję, że tutek będzie przejrzysty i kogoś zainspiruje do działania :)

Na wstępie chciałabym Wam powiedzieć kilka słów o samym filcowaniu... Podstawowym narzędziem pracy są igły, którymi filcuje się np. wełnę czesankową czy akrylową. Ważne jest to jak pracujemy igłą, gdyż są one bardzo delikatne i przy pierwszym spotkaniu z nimi często się łamią. Pracę zaczynamy od igły grubej, i filcujemy nią dosyć długo... Nawet kilka godzin... Do momentu gdy czujemy lekki opór przy kolejnych próbach kłucia igłą- wówczas przechodzimy do igły cienkiej, którą tak naprawdę już wykańczamy całą pracę. Są również igły średnie, ale osobiście bardzo rzadko z nich korzystam. Należy pamiętać również o tym, iż wełna filcowana zmniejsza swoją objętość znacznie, więc przystępując do filcowania najlepiej mieć zapas większy danego, potrzebnego koloru. Gotowa, filcowana np. figurka jest twarda, zwarta, o jednolitej, gładkiej powierzchni.

Breloczek, który filcowałam trafił do fanki Hello Kitty :)


Potrzebne materiały: 
 • igły do filcowania (gruba, cienka)
 • wełna czesankowa w odpowiednim kolorze
 • karabińczyk
 • mata do filcowania
 • wstążka
 • dodatki do wykończenia np. stroju 
 • igła, nitka
 • czasem przydaje się także drucik kreatywny


Wstążkę przyszywamy do karabińczyka - niekiedy warto wzmocnić zszycie drucikiem kreatywnym. Miejsce zszycia będzie ukryte w główce naszego breloka.


Przystępujemy do filcowania głowy. Pasma wełny czesankowej zwijamy wokół szwu na wstążce. Filcujemy grubą igłą dość długo, co jakiś czas dodając znów wełny. Filcujemy do momentu, gdy wełna jest twarda, zbita.Filcując należy zwracać uwagę na kształt jaki chcemy osiągnąć. 


Gdy osiągniemy po długim filcowaniu upragniony kształt, przystępujemy do wykonywania poszczególnych szczegółów m.in oczu, nosa.
W taki sam sposób jak filcowaliśmy głowę, filcujemy pozostałe elementy: nóżki, łapki, tułów. Warto pomóc sobie szpilkami- łącząc nimi filcowane elementy, by ocenić czy nasz breloczek jest proporcjonalny i czy np. łapki są równej długości.
Na samym końcu wszystkie elementy zszywamy ze sobą i przystępujemy do szycia sukieneczki i jej ozdabiania. Swój breloczek dodatkowo ozdobiłam koralikami z imieniem nowej właścicielki.Sukieneczkę oczywiście szyjemy ręcznie, zaczynając od narysowania szablonu i wycięciu go z materiału. Strój Hello Kitty ozdobiłam koronką i małym serduszkiem.
Mam nadzieję, że breloczek i cały tutorial się Wam spodobał.

Materiały do jego wykonania oczywiście znajdziecie w sklepie Craft Style:

Pozdrawiam serdecznie

5 komentarzy:

 1. swietny kursik:), zawsze bylam ciekawa na czym polega takie filcowanie:), pozdrawiam cieplo:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bosko, ja nigdy bym nie ogarnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopiero na takim tutorialu widać ile trzeba pracy żeby powstał filcuś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastycznie. Ja póki co na mokro filcuje.. ale musze spróbować na sucho. Super tutorial.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny i pozostawione komentarze :)

Copyright © 2016 CRAFT STYLE - blog , Blogger